Hosting Nedir

0
65

Web Sitesi Barındırma (Hosting) Nedir ?

Hosting’in Türkçe karşılığını düşünürsek “Alan Adı (Domain) Barındırma” şeklinde doğru teluffuz etmiş sayılırız.

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain (alan adı / örn: dijitalkralice.com) almalısınız daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs…) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini o alana atmalısınız. Böylece internet kullanıcıları browserlarında (internet tarayıcılarında örn: chrome, firefox, netscape gibi) sizin web adresinizi yazdıklarında siteniz açılabilsin.

Web sitenizi evinizdeki internete bağlı olan bilgisayarınızdan da yayına sokabilir ya da herhangi bir hosting firmasına ihtiyaç duymadan web sitenizi evinizden de çalıştırabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmeniz için gerekli servisleri (örn: IIS yada Apache, DNS, PHP yada ASP, MySQL, Mail Server gibi) kurabilmelisiniz. Bunları yapmanızın yanısıra iyi bir bağlantı hızınızın olması gerekir ve bilgisayarınızın kapalı ya da internetinizin kesik olduğu durumlarda web sitenizin çalışmayacağını web adresinizin e-mailine gelen e-mailleri alamayacağınızı da belirtmekte fayda var.

Dolayısı ile bu hizmeti güvenilir, ekonomik ve hızlı olarak sunabilen bir hosting firmasından satın almanız sizin için çoğu zaman daha avantajlı ve daha iyi çözüm ortaklı bir hizmet olacaktır.

Kısaca web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Hosting alan kiralanması ile başka hizmetleri de aynı zamanda genellikle almış olursunuz. Mesela en önemlisi E-mail hesap oluşturup yönetebilme ve e-mail alabilme ve gönderebilme imkanı. Hosting alanınız olmadan alan adınıza ait e-maillerinizi yönetemezsiniz e-mail alıp gönderemezsiniz. Yani e-mail hesabınızı oluşturup yönetebilmeniz için mutlaka bir hosting alanı edinmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz