Domain Uzantılarının Anlamları

217

Dünya da en çok kullanılan domainlerin (alan adı) açıklamaları.

Genel Üst Seviye Alan Adı Uzantıları (Generic Top Level Domain)

.com: Alan adı üst seviye alan adlarındandır. Ticari anlamına gelen “commercial” kelimesinden türetilmiş ve esas olarak ticari kurumlar tarafından kullanılmak üzere oluşturulmuştur. Günümüzde en çok tercih edilen alan adı uzantısıdır.

Örn; benimsitem.com

.net: Alan adı ağ “network” kelimesinden türetilmiş ve temelde internet hizmet sağlayıcıları ve diğer altyapı şirketleri gibi ağ teknolojileriyle ilgili iş yapan kurumların kullanması için tasarlanmıştır. Ancak bu konudaki herhangi bir kısıtlama uygulanmadığı için genel amaçlı faaliyet göstermeye başlamıştır.

.org: Alan adı organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.

.biz: Alan adı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinin kısaltılmıştır.

.info: Alan adı bilgi anlamına gelen “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.

.pro: Alan adı profesyonel anlamına gelen “professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.

.name: Alan adı kişilerin kişisel isimleri, takma adları, sahne adları ya da farklı türden kimlik etiketlerinin temsili için tasarlanmıştır. Gerçek isimler anlamına gelen “names” kelimesinden üretilmiştir.

.edu: Alan adı eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. Eğitim anlamına gelen “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.

.gov: Alan adı devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. Devlet, hükümet anlamına gelen “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz